Banner

O projektu

V pohoří Labských pískovců neexistují výhradně zpevněné skalní oblasti. Fenomén nezpevněných skal známe například z oblasti Wehlturm skalního divadla Rathen, stejně jako na Velkém Pravčickém kuželu a na Pravčické bráně. Nicméně prostorové rozložení tohoto fenoménu a míra „nezpevnění“ skal jsou dosud zcela neznámé. Vzhledem k nedostatku znalostí o nezpevněných oblastech nelze učinit žádná prohlášení o stabilitě skal a tím pádem ani o potenciálním nebezpečí pro veřejný prostor včetně chráněných hodnot. To je o to naléhavější, protože zmíněné oblasti jsou charakterizovány vysokou mírou návštěvnosti.

V letech 2007 až 2009 provedl Ústav geotechniky na TU Bergakademie Freiberg v rámci pilotního projektu selektivní sondáže na skále Wehlturm s cílem určit tloušťku pískovcové skořápky a odpovídající pevnosti. Na základě toho Univerzita Karlova v Praze a TU Bergakademie Freiberg testovaly na skále Wehlturm nedestruktivní geofyzikální metody v rámci menšího přeshraničního projektu. Cílem bylo zjistit, zda je možné určit hranici mezi pískovcovou skořápkou a nezpevněným vnitřním prostorem v celém vertikálním profilu. Měli jsme také otázku, zda se v nitru skály střídají úseky písku vs. pískovce. Výsledky byly slibné, takže bychom rádi tyto metody zlepšili a přešli od bodového zkoumání k plošnému.

V rámci projektu bude proveden rozsáhlý průzkum výše uvedených jevů. Geovědní výzkum hornin povede k znalosti stavu (pevnosti, stability) skalních oblastí. Zejména u různých větších skalních oblastí budou poprvé použity nedestruktivní/nízko-destruktivní metody, aby nedošlo k poškození krajiny, především v turistických oblastech.

Spolu s 3D měřením budou vytvořeny modely, které zobrazí jak vnitřní (geologickou) stavbu, tak i procesy zvětrávání, tj. environmentální a klimatické podmínky.
Poslouží jako podklad pro současné i budoucí hodnocení rizik, zejména v silně frekventovaných oblastech.

Součásti projektu